2003-ban látta meg a napvilágot Spanyolországban (az Ebró medencében, Aragóniában), ahol fiókaként színes gyűrűvel jelölték meg a spanyol ornitológusok (azonosítója F1MM - fehér alapon, fekete karakterek). Először 2006-ban került szem elé Bodrogkisfaludon, ahol minden valószínűséggel életében először költött, s azóta is a Bodrog mellett éli mindennapjait.

Időnként el-eltűnik néhány hétre, de aztán mindig előkerül Bodrogkisfalud vagy a szomszédos Bodrogkeresztúr valamelyik épületének kéményén vagy gólyafészkén.
Fülöp már a negyedik telet fogja itthon tölteni.
Ma már a helyi lakosok is büszkék a híres gólyára, s jelenlegi kedvenc pihenőhelyének közelében élelmet (halat) is helyeznek ki neki. Persze ettől függetlenül is megtalálja ő a szükséges táplálékot a közeli Bodrog partján és hullámterében, s a közeli kommunális hulladéklerakóban. De jó tudni, hogy a zordabb napokon is számíthat majd az emberek segítségére.
Az elmúlt években Bodrogkisfaludon költött, s egy közeli épület gázkazán kéményén szeretett télen melegedni. Mostanában a szomszédos Bodrogkeresztúr Általános Iskolájának kéményén lévő fészekben pihenget. (Korábbi fészke légvonalban 1 kilométeren belül van, hiszen a két település szinte összenőtt.)



Fülöp fészkének adatlapja: Bodrogkisfalud, Kossuth u. 1. >>
Jelenlegi pihenőhelyének adatlapja: Bodrogkeresztúr, Ált.Iskola, Kossuth u. 86. >>
Fülöp - az áttelelő gólya nagyobb térképen való megjelenítése
Korábbi cikkünk Fülöpről: Spanyolországból származik Fülöp (2008/01/29) >>

Figyelje Ön is az áttelelő gólyákat!
Kérjük, ha áttelelő fehér gólyát lát, és szeretne bekapcsolódni az MME gólyavédelmi munkájába, akkor jelentse az adatokat a Magyar Madártani Egyesületnek.
Ahhoz, hogy megfigyelését természetvédelmi célra használni tudjuk, a következő információkra van szükségünk:
- a megfigyelés dátuma
- megfigyelő neve, esetleg elérhetőségei
- településhatár (amelyik településhez tartozik az adott terület),
- a pontos hely megnevezése (dűlő, utca, koordináták vagy egyéb helyi név),
- a madár viselkedésével és állapotával kapcsolatos információk rövid leírása (pl. szántóföldön keresgélt; egy villanyoszlopon üldögélt; láthatóan legyengült állapotban volt stb.)
Elérhetőségei:
Görögh Zoltán
MME Monitoring Központ
telefon: 20/372-4280
e-mail: gorogh.zoltan@mme.hu
www.mme-monitoring.hu
A beérkezett adatok alapján, a korábbi évekhez hasonlóan, 2010. februárjában is elkészítünk egy összefoglalót telelő gólyáinkról, melyet közzéteszünk honlapunkon (www.golya.mme.hu).
A megfigyelők és adatközlők közreműködését előre is köszönjük!